Festiwal "Nie tylko gospel" im. Włodka Szomańskiego - edycja wałbrzyska [7-8.09.2021]

Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel” powstał w 2014 roku. Corocznie odbywa sięw siedzibie Mieroszowskiego Centrum Kultury, na Sali Spotkań im. Włodka Szomańskiego w Mieroszowie. Poświęcony jest pamięci tragicznie zmarłego kompozytora, muzyka, wokalisty, założyciela i lidera grupy muzycznej Spirituals Singers Band, Włodzimierza Szomańskiego. Niesie ze sobą nie tylko muzykę gospel, ale i wszystkie nurty i gatunki muzyczne, a także przeróżne techniki i style wykonania. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny; poza formą koncertową pojawia się forma konkursowa i warsztatowa oraz wystawa. Gwiazdami tegorocznej edycji zaplanowanej na 10-12 września będą: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Olga Szomańska, Katarzyna Łaska, Michał Rudaś i Maciej Balcar. 

Rozbudowując ideę docierania z ofertą festiwalową do społeczności całego regionu powstała inicjatywa organizacji wałbrzyskiej edycji festiwalu, podczas której mieszkańcy miasta nie tylko będą mogli nieodpłatnie uczestniczyć w wydarzeniach w ramach turystyki kulturalnej, ale także uczestniczyćw wydarzeniach zaplanowanych w różnych lokalizacjach Wałbrzycha.

 

PROGRAM EDYCJI WAŁBRZYSKIEJ: 

OPERETKA NA WYNOS! – KONCERT PLENEROWY
7 WRZEŚNIA 2021 godz. 18:00 – RYNEK MIEJSKI

Plenerowy koncert operetkowy w brawurowym wykonaniu znakomitych śpiewaków (Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, Damian Domalewski – wokal) oraz tancerzy baletu Teatru Scena Kamienica z największymi przebojami takich twórców, jak: Johann Strauss, Emmerich Kalman, Franz Lehar i inni! Nie zabraknie licznych anegdot związanych z lekką odmianą opery w wydaniu prowadzącego Macieja Michałkowskiego. Tak jak przed dwoma wiekami wędrowne trupy teatralne odwiedzały miasta i wsie, tak i my pragniemy umilić czas koncertami dostarczanymi bezpośrednio pod miejsce zamieszkania! 

W programach koncertów nie zabraknie największych szlagierów z operetek „Księżniczka Czardasza”, „Zemsta Nietoperza”, „Wesoła Wdówka”, „Baron Cygański”, a także czardaszy, walców i foxtrottów.

Dla dzieci uczestniczących w wydarzeniu będą wręczane kolorowanki „Pokoloruj operetkę” wraz z ciekawostkami, rebusami i wykreślanką. Gorąco zachęcamy do przesyłania prac dzieci, abyśmy stworzyli wielką galerię zdjęć. Autorzy kolorowanek, które zbiorą najwięcej polubień na profilu Facebook Stowarzyszenia otrzymają wyjątkowe nagrody niespodzianki!

 KONCERT NADZWYCZAJNY
 
8 WRZEŚNIA 2021 godz. 19:00 – KOLEGIATA PW. NMP BOLESNEJ I ŚW. ANIOŁÓW [ul. Garbarska 4]


Włodzimierz Szomański

Litania do Polskich Świętych – Santo Subito


Spirituals Singers Band

Zespół w składzie:
Alicja Wiłkowska
Marta Raczak – Idczak
Aleksandra Sozańska – Kut
Krzysztof Pachołek
Artur Stężała 

Słowo: Elżbieta Szomańska 

Dzieło oratoryjno – kantatowe, będące kontynuacją znanych i lubianych dzieł tego kompozytora jak „Missa Gospel’s” lub „Madonny Jan Pawła II”. W utworze tym, jak we wszystkich wymienionych, kompozytor łączy tradycję europejskiej muzyki klasycznej z liturgią kościoła katolickiego i wyrazem emocjonalnym muzyki gospel. Ta, wyrosła z religijnej żarliwości czarnoskórych amerykanów, jak żadna inna muzyka niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny. Podkreśli to duży skład instrumentalny, soliści i chór oraz Zespół Spirituals Singers Band, który skali kraju i Europy należy do jednych z wybitniejszych wykonawców tego gatunku. Bodźcem do skomponowania tego nowego dzieła stało się życie świętych zamknięte w proste ideały, zawsze aktualne, każdego dnia, dla każdego człowieka bez względu na kolor skóry i wyznania. Jednak nie można tego zrealizować bez rzetelnej codziennej pracy i miłości do drugiego człowieka. Dlatego "Litania" złożona jest z szeregu inwokacji pochwalnych i wezwań
o łaskę dla Nas i Polski. Muzyka jest zróżnicowana. Jedne pieśni są radosne i rytmiczne, a inne wprowadzają nastrój podniosły i hymniczny. Słuchając dzieła, chcemy, aby ich postawa była nie tylko wzorem, ale swoistego rodzaju talizmanem w naszym życiu. Aby umacniała siłę do walki
z naszymi codziennymi słabościami. 

Muzyka: Włodzimierz Szomański

Słowa: Dariusz Czajkowski  


NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!

KONCERTY FESTIWALOWE ODBYWAJĄ SIĘ ZGODNIE Z AKTUALNYMI ZASADAMI BEZPIECZEŃSTWA W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII W POLSCE. PROSIMY O ŚLEDZENIE BIEŻĄCYCH KOMUNIKATÓW I OBOSTRZEŃ.

 Zadanie publiczne dofinansowano ze środków Gminy Wałbrzych

NtG  WABRZYCH INSTjpg