Mikołajkowa Operetka dla Dzieci we Wrocławiu [6.12.2021]

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska w dniu 6 grudnia 2021r. realizować będzie kolejny projekt społeczno-kulturalny. Tym razem z okazji Mikołajek zaprosimy najmłodszych Melomanów na spektakle "Mikołajkowa Operetka dla Dzieci". Wydarzenie dedykowane jest dzieciom przebywającym we wrocławskich ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, a także rodzinom zastępczym i wielodzietnym.

Zadanie zostało dofinasowane ze środków Gminy Wrocław, a Partnerem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

6 grudnia 2021 godz. 12:00 i 14:00
Teatr Scena Kamienica | ul. Joachima Lelewela 15, Wrocław

"Operetka dla Dzieci" to unikalny na skalę kraju projekt muzyczno-edukacyjny, który w przystępny, zabawny i ciekawy sposób odkrywa przed najmłodszymi słuchaczami magiczny świat operetki - nazywanej lekką odmianą opery. Gatunek ten, od kilku lat przeżywający w naszym kraju swój renesans, cieszy się ogromnym zainteresowaniem starszego pokolenia, pamiętającego złote czasy teatrów muzycznych. Jako, że bardzo mało jest instytucji, które regularnie grają tytuły operetkowe, nasze stowarzyszenie postawiło sobie za cel tworzenie oryginalnych i ciekawych projektów kulturalnych. Spektakl dedykowany jest dzieciom wykluczonym ze stałego i aktywnego uczestnictwa w ofercie kulturalnej. Zostaną zaproszone dzieci znajdujące się pod opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodziny korzystające z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Operetka dla Dzieci stanowi ciekawą alternatywę i formę edukacji artystycznej poprzez muzykę w niezwykle trudnym okresie ogólnoświatowej pandemii. Otwiera także nowe możliwości poznawcze i percepcyjne dla najmłodszych wrocławian.

"Operetka dla Dzieci" to wydarzenie skonstruowane w sposób interaktywny, ciekawy i odpowiedni dla dzieci w wieku 2-12 lat. Podczas spektaklu dzieci poznają znane fragmenty z operetek i muzyki baletowej prezentowane z wielkimi rekwizytami, pięknymi kostiumami i dekoracjami. W repertuarze znalazły się takie fragmenty, jak m.in.: "Pieśń o Wilji" (o Rusałce) z operetki Wesoła Wdówka Franciszka Lehara, Aria Lalki Olimpii z opery fantastycznej Opowieści Hoffmanna Jacquesa Offenbacha, Pieśń Johanna Straussa "Odgłosy wiosny", Kuplety Barinkaya "Wielka sława to żart!" z operetki Baron Cygański Johanna Straussa, Pieśń "Wiedeń, miasto moich marzeń" Romualda Sieczyńskiego, czy straussowskie "Marsz perski" rodem z Bajek tysiąca i jednej nocy, "Annen Polka" inspirowana baśnią o Kopciuszku, czy słynna Polka "Grzmoty i błyskawice" w której muzyka naśladuje otaczającą nas przyrodę. Przedstawienie zawarte jest w formie bajki muzycznej – poszczególne postacie operetkowe przejawiają się przez cały spektakl. Na scenie pojawia się również Iluzjonista, który dosłownie wyczarowuje z lampy Aladyna tancerki rodem z Persji, sprawia, że nieruchomy stolik zaczyna fruwać nad estradą, a za sprawą swojej magicznej mocy wyczarowuje wiedeńskie malownicze kamieniczki. Po finałowym walczyku z operetki Księżniczka czardasza artyści wspólnie z obecnymi dziećmi przywołają Św. Mikołaja, który wręczy z nimi najmłodszym melomanom miłą pamiątkę z koncertu w postaci kolorowanek wraz z zestawem kredek. Na drukach znajdą się wizerunki artystów występujących w barwnych strojach i wizerunki kompozytorów. Dodatkowo będą zwierać ciekawostki operetkowe, rebusy i zagadki.

Wykonawcy:
Liza Wesołowska - sopran
Tomasz Maleszewski - tenor
Damian Domalewski - Czarodziej, Św. Mikołaj
Ivan Zhukov - fortepian
Tancerze Baletu Teatru Scena Kamienica
Elżbieta Szomańska - moderator

Mikoajkowa Operetka dla Dzieci - 6122021 Wrocawjpg