OPERA na WYNOS! #Krzeszowice [2.09.2022]

OPERA na WYNOS! jest kontynuacją niezwykle udanego projektu, jakim stały się koncerty „na WYNOS!”, realizowane przez naszą organizację od maja 2020 roku.

W dniu 2 września 2022 na Rynku w Krzeszowicach zaśpiewają znakomici soliści operowi: Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, a liczne anegdoty i ciekawostki związane z królową sztuk muzycznych opowie Maciej Michałkowski.  

Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom Powiatu Słupskiego ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami i duetami operowymi.

W programie wydarzeń znalazły się pieśni nepolitańskie, takie jak m. in.: "Santa Lucia", "Mamma", "Torna e Sorriento", "O Sole Mio", "La spangola", "Funiculi, funicula", a także arie i duety z oper:  "La traviata", "Gianni Schicchi", "Cyganeria", „Romeo i Julia”, „Napój miłosny”, „Rigoletto” i wiele innych.

Uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatne pocztówki z ciekawostkami związanymi z pieśniami neapolitańskimi i sztuką operową, na których znajdą się także rebusy, kolorowanka i krzyżówka dla dzieci.

Wstęp na koncert bezpłatny!

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych koncert zostanie przeniesiony do lokalnej instytucji kultury. 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Krzeszowice.

OPERA KRZESZOWICE INSTjpg