OPERA na WYNOS! #Piła [29-30.04.2022]

Koncerty na WYNOS! to już tradycja muzycznych spotkań z mieszkańcami Piły. Po wielkich sukcesach „Operetki na WYNOS!” i „Lat 20., lat 30. Na WYNOS!” w latach 2020-2021, Stowarzyszenie Operetka Wrocławska kontynuuje cykl prezentacji koncertów muzycznych na terenie osiedli mieszkaniowych, parkach i skwerkach.

W dniach 29-30 kwietnia 2022 w 5 lokalizacjach mieszkańcy Piły zaśpiewają znakomici soliści operowi: Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, a liczne anegdoty i ciekawostki związane z królową sztuk muzycznych opowie Maciej Michałkowski.

Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom Piły ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami i duetami operowymi.

W programie wydarzeń znalazły się pieśni nepolitańskie, takie jak m. in.: "Santa Lucia", "Mamma", "Torna e Sorriento", "O Sole Mio", "La spangola", "Funiculi, funicula", a także arie i duety z oper: "La traviata", "Gianni Schicchi", "Cyganeria", „Romeo i Julia”, „Napój miłosny”, „Rigoletto” i wiele innych.

Terminy i lokalizacje koncertów:

29 kwietnia 2022

godz. 16:00 – Śródmieście (Deptak)
godz. 17:30 – os. Górne (ul. Mickiewicza) 

30 kwietnia 2022

godz. 16:00 – os. Zielona Dolina (ul. Kazimierza Wielkiego)
godz. 17:30 – Plac Konstytucji 3-go maja (przy fontannach)
godz. 19 :00 – os. Motylewo (przy siedzibie Rady Osiedla)


Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny!

Koncerty odbywają się także w przypadku opadów deszczu. 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Piła.
Partnerem projektu jest Regionalne Centrum Kultury w Pile.
Sponsor: Hotel ARCHE Piła

OPERA PIA INST 1jpg