OPERA na WYNOS! #Potęgowo [6.05.2022]

OPERA na WYNOS! jest kontynuacją niezwykle udanego projektu, jakim stał się koncert „Operetka na WYNOS!”, zaprezentowany przez Stowarzyszenie Operetka Wrocławska na placu przy latarni morskiej w Ustce w 2021 roku.

W dniu 6 maja 2022 o godz. 19:00 na Scenie Letniej w Potęgowie (powiat słupski) zaśpiewają znakomici soliści operowi: Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, a liczne anegdoty i ciekawostki związane z królową sztuk muzycznych opowie Maciej Michałkowski.

Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom Powiatu Słupskiego ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami i duetami operowymi.

W programie wydarzeń znalazły się pieśni nepolitańskie, takie jak m. in.: "Santa Lucia", "Mamma", "Torna e Sorriento", "O Sole Mio", "La spangola", "Funiculi, funicula", a także arie i duety z oper: "La traviata", "Gianni Schicchi", "Cyganeria", „Romeo i Julia”, „Napój miłosny”, „Rigoletto” i wiele innych.

Uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatne pocztówki z ciekawostkami związanymi z pieśniami neapolitańskimi i sztuką operową na których znajdą się także rebusy, kolorowanka i krzyżówka dla dzieci.

Wstęp na koncert bezpłatny!

Koncert odbywa się także w przypadku opadów deszczu.

Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Powiatu Słupskiego.

OPERA POW SUPS INSTjpg