OPERA na WYNOS! #Słupsk [7-8.05.2022]

Koncerty na WYNOS! to już tradycja muzycznych spotkań z mieszkańcami Słupska. Po wielkich sukcesach „Operetki na WYNOS!” i „Lat 20., lat 30. na WYNOS!” – projektów realizowanych w latach 2020-2021, Stowarzyszenie Operetka Wrocławska kontynuuje cykl prezentacji koncertów muzycznych na terenie osiedli mieszkaniowych, parkach i skwerkach.

W dniach 7-8 maja 2022 w 4 lokalizacjach Słupska zaśpiewają znakomici soliści operowi: Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, a liczne anegdoty i ciekawostki związane z królową sztuk muzycznych opowie Maciej Michałkowski.

Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu, jako przerywnik muzyczny opery seria i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom Słupska ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami i duetami operowymi.


W programie wydarzeń znalazły się pieśni nepolitańskie, takie jak m. in.: "Santa Lucia", "Mamma", "Torna e Sorriento", "O Sole Mio", "La spangola", "Funiculi, funicula", a także arie i duety z oper: "La traviata", "Gianni Schicchi", "Cyganeria", „Romeo i Julia”, „Napój miłosny”, „Rigoletto” i wiele innych.

Uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatne pocztówki z ciekawostkami związanymi z pieśniami neapolitańskimi i sztuką operową, na których znajdą się także rebusy, kolorowanka i krzyżówka dla dzieci.

Terminy i lokalizacje koncertów:

7 maja 2022

godz. 17:00 – PLAC PRZY NOWEJ BRAMIE

godz. 19:00 – PARK IM. WITKACEGO [ul. Frąckowskiego] 


8 maja 2022

godz. 17:00 – BULWARY NAD SŁUPIĄ

godz. 19 :00 – PLAC ZABAW PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 [Osiedle Westerplatte]


Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny!

Koncerty odbywają się także w przypadku opadów deszczu. 


Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Miasta Słupsk.

OPERA SUPSK INSTjpg