OPERA&MUSICAL na WYNOS! #Powiat Złotowski [2.05 i 13.08.2022]

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zaprasza na premierową odsłonę nowego kulturalnego projektu OPERA&MUSICAL na WYNOS! 

W Powiecie Złotowskim odbędą się dwa wydarzenia 2 maja i 13 sierpnia 2022, podczas których zaśpiewają znakomici śpiewacy: Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, Damian Domalewski – tenor, a liczne anegdoty i ciekawostki związane z królową sztuk muzycznych oraz kulisami słynnego Broadwayu opowie Maciej Michałkowski.  

Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom Powiatu Złotowskiego ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami, duetami i songami z  oper i musicali.

W programie wydarzeń znalazły się pieśni nepolitańskie, takie jak m. in.: "Santa Lucia", "Mamma", "Torna e Sorriento", "O Sole Mio", "La spangola", "Funiculi, funicula", arie i duety z oper: "La traviata", "Gianni Schicchi", "Cyganeria", „Romeo i Julia”, „Napój miłosny”, „Rigoletto” a także fragmenty przesławnych musicali: „Skrzypek na Dachu”, „Romeo i Julia”, „My Fair Lady”, „West Side Story”, „Cats”, Dzwonnik z Notre Dame” i wielu innych! 

Uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatne pocztówki z ciekawostkami związanymi z pieśniami neapolitańskimi i sztuką operową, na których znajdą się także rebusy, kolorowanka i krzyżówka dla dzieci.

Terminy i miejsca wydarzeń w Powiecie Złotowskim: 

2 maja 2022 godz. 19:00 JASTROWIE - PLAC JANA PAWŁA II

13 sierpnia 2022 godz. 15:00 ZŁOTÓW MUSZLA KONCERTOWA w Parku Miejskim

Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny!

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych wydarzenia zostaną przeniesione do lokalnych instytucji kultury. Bieżące informacje zamieszczane będą na stronie: www.operetkawroclawska.pl oraz na Facebooku.

Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Powiatu Złotowskiego.

OPERA POW ZOTOWSKI INSTjpg