top of page

Operetkowe podsumowanie 2023 roku

Początek Nowego Roku to zawsze czas podsumowań poprzedniego. Przygotowaliśmy dla Was opis najważniejszych wydarzeń i projektów, jakie zrealizowaliśmy w 2023 roku.


  • 112 wydarzeń muzycznych w całej Polsce. Średnio co 3 dni w różnych zakątkach naszego kraju wybrzmiewała muzyka operetkowa

  • Ponad 100 000 osób uczestniczyło w naszych wydarzeniach i projektach społeczno-kulturalnych!

  • Pół miliona pokonanych kilometrów, aby dostarczyć sztukę operetkową w całej Polsce!


WIELKIE PROJEKTY SPOŁECZNO-KULTURALNE

Możemy pochwalić się realizacją dwóch unikalnych projektów społeczno-kulturalnych adresowanych do najmłodszych odbiorców kultury.

Pierwszy z nich to projekt "Operetkowe bajeczki i zabaweczki" sfinansowany ze środków Fundacji PZU. Wydaliśmy pierwsze w historii książeczki edukacyjne "Operetkowa Przygoda" poświęcone sztuce operetkowej z bajkami, ciekawostkami, zagadkami, opisem teatru muzycznego, głosów ludzkich, tytułów najsłynniejszych operetek i kolorowankami, a także zestawy PUZZLI, gier karcianych MEMORY i zestawy KREDEK. Wydawnictwa i gry stanowią nagrody w organizowanych przez nas konkursach plastycznych na najpiękniejsze kolorowanki operetkowe.



Początek grudnia przyniósł z kolei premierę pierwszego na świecie edukacyjnego portalu internetowego dla dzieci poświęconego sztuce operetkowej! Strona powstała w oparciu o światowe standardy WCAG 2.1, dzięki czemu jest dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami. Najmłodsi odbiorcy dowiedzą się z niej wielu ciekawostek związanych z kompozytorami muzyki operetkowej, czym jest teatr muzyczny i głos ludzki. Będą mogli przeczytać ciekawe bajki, pobrać kolorowanki, a nawet zagrać w gry online. Kluczowym elementem portalu jest dedykowany spektakl "Operetka dla Dzieci" w dwóch wersjach: standardowej oraz dostosowanej z napisami i audiodeskrypcją.  Projekt ten został dofinansowany z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.


KONCERTY NA WYNOS DLA PONAD 70 000 OSÓB

Stały się one marką promocyjną operetki w całym kraju. Rynki, place, skwerki różnych miejscowości stają się muzyczną estradą, a w wydarzeniach tych uczestniczą wszyscy: dzieci, dorośli, seniorzy i osoby niepełnosprawne. W 2023 roku mieliśmy kilkadziesiąt okazji do zaprezentowania programów "na WYNOS!" A były to:

"Operetka na WYNOS!"

"Lata 20., lata 30. na WYNOS!"

"Kiepuriada na WYNOS!"

"Operetka dla Dzieci na WYNOS!"

"Opera&Musical na WYNOS!"

"Opera&Operetka na WYNOS!"

i nasza najnowsza produkcja "Śpiewnik Domowy na WYNOS!"



FESTIWALE OPERETKOWE

Intensywnie rozwijamy nasze festiwale o oryginalne programy, które odbywają się w Powiecie Wrocławskim, Żninie, Oświęcimiu, Radlinie, Darłowie, Włocławku oraz Siechnicach. Dzięki ich realizacji mieszkańcy mają okazję zapoznać się z różnorodnymi gatunkami muzycznymi.

Ogromne zainteresowanie wzbudziło wielkie widowisko operowo-baletowe "Biała Dama", które zaprezentowaliśmy w ramach II Festiwalu Muzycznego Powiatu Wrocławskiego w plenerach Pałacu Krobielowice. Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie na ziemii wrocławskiej w jego 20-letniej historii. Spektakl ten został ponadto zaprezentowany w ramach III Zamkowych spotkań z operą i operetką na Zamku w Darłowie. Dla mieszkańców Gminy Siechnice zaproponowaliśmy nową tradycję koncertowania ("SIECHNICKIE koncerty"), wzbudzając niezwykły entuzjazm i bardzo ciepłe przyjęcie proponowanej oferty kulturalnej. Z kolei we Włocławku otworzyliśmy Mały Festiwal Operetki.



KONCERTY MOJEJ I TWOJEJ NADZIEI

W marcu 2023 roku rozpoczęliśmy nową tradycję wiosennego koncertowania we Wrocławiu. Repertuar wydarzeń wypełniają największe przeboje fenomenów polskiej estrady muzycznej przeplatane ariami z oper, musicali i dzieł oratoryjno-kantatowych. Wydarzenia dedykowane są społecznościom wykluczonym ze stałego dostępu do kultury wysokiej.


WROCŁAWSKI CHÓR SENIORA

Z kilkunastoma sukcesami zakończyliśmy dwuletni projekt "Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2022-2023: Wrocławski Chór Seniora" współfinansowany ze środków Gminy Wrocław. Udało nam się stworzyć największy w Polsce Zespół pasjonatów śpiewu w wieku emerytalnym (ponad 70 osób!). Odbyło się aż 12 koncertów własnych, w tym 4 wyjazdowe (Radków, Świebodzice, Duszniki-Zdrój, Świdnica). Wrocławski Chór Seniora został dwukrotnym zwycięzcą Wrocławskiego Przeglądu Amatorskich Chórów Senioralnych (rok 2022 i 2023). Na zaproszenie gwiazdy polskiej estrady muzycznej Dawida Podsiało Chór w marcu 2023 roku wziął udział w 3 koncertach w Narodowym Forum Muzyki prezentując się przed blisko 5-tysięczną publicznością. Wrocławski Chór Seniora uświetnił swoimi występami, także uroczystość wspomnienia Czesława Rodziewicza – wybitnego wrocławskiego artysty plastyka i poety, projekt „Miasto i współpraca” w którym uczestniczyła międzynarodowa delegacja z Holandii, Polski oraz Rumunii, a także koncert dedykowany mieszkańcom Żernik Wrocławskich. Liczba odbiorców wydarzeń Wrocławskiego Chóru Seniora szacowana jest na 9 tysięcy osób. W listopadzie 2023 roku z rąk Prezydenta Wrocławia otrzymaliśmy podziękowania dla Stowarzyszenia Operetka Wrocławska za działalność na rzecz wrocławskich seniorów. Prócz cotygodniowej pracy warsztatowej z dyrektorem artystycznym zespołu Tomaszem Maleszewskim, odbywały się liczne warsztaty fakultatywne, spotkania i prelekcje.



WROCŁAWSKIE GALE OPERETKOWE

We wrześniu 2023 roku odbyła się VII już Wrocławska Gala Operetkowa. To wyjątkowy projekt podkreślający blisko 70-letnią tradycję istnienia operetki we Wrocławiu. Mimo, że w mieście nie funkcjonuje już żaden teatr operetkowy, to tymi wydarzeniami chcemy podkreślać jak Wrocławianki i Wrocławianie przywiązani są do lekkiej odmiany opery. Doroczna gala tradycyjnie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, a bezpłatne wejściówki zostały rozdane w ciągu zaledwie kilkunastu minut!



HONOROWE WYRÓŻNIENIE "ZŁOTY LIŚĆ RETRO"

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało uhonorowane ZŁOTYM LIŚCIEM RETRO 2023 - wyróżnieniem przyznawanym przez Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro oraz Rodzinę Mieczysława Fogga za widowisko muzyczne "Lata 20., lata 30. na WYNOS!".



WYMARZONY OPERETKOBUS

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także licznym wpłatom naszych Darczyńców udało nam się spełnić marzenie, które narodziło się, gdy rozpoczynaliśmy działalność Stowarzyszenia Operetka Wrocławska! To wielki OPERETKOBUS, który pozwoli nam na nieskrępowane docieranie do społeczności całego kraju większym zespołem artystycznym, ale stanie się także mobilną garderobą, a nawet mini sceną! Zakup ten wzmocnił potencjał organizacyjny naszej organizacji, otwierając nowe perspektywy i możliwości działalności społeczno-kulturalnej.



 

Z Nowym Rokiem 2024 życzmy sobie i Państwu - naszym wspaniałym Miłośnikom jeszcze większej liczny wydarzeń w całej Polsce i częstych muzycznych spotkań. Nasze ambitne plany obejmują m. in. wydanie płyty z nowymi interpretacjami Pieśni Stanisława Moniuszki, projekt "Muzyczne Opowieści Europy" z udziałem Wrocławskiego Chóru Seniora, "Szalone lata 50-70 na WYNOS!", czy też premierę kolejnego wielkiego widowiska "OPERA FANTASTICA - legenda kwiatu paproci", która zostanie zaprezentowana w Noc Kupały u podnóża Ślęży. To wyśnione miejsce na zaprezentowanie słowiańskich dzieł operowych i baletowych!


Do zobaczenia w 2024 roku w całej Polsce!




bottom of page