top of page

Premiera Śpiewnika Domowego na WYNOS!

"Śpiewnik Domowy na WYNOS!" to najnowsza odsłona plenerowych koncertów, które szturmem podbijają Polskę od 2020 roku. W ramach wydarzeń prezentujemy dzieła operetkowe, operowe, musicalowe, piosenki retro. Tym razem sięgamy do staropolskich kulturowych korzeni i przypominamy utwory, które nucili nasi pradziadkowie!

Zdjęcie z sesji do projektu wykonane w Domku Tkaczy w Chełmsku Śląskim, fot. Dominika Golińska-Kosowska

W tym roku odwiedzimy następujące miejscowości:

  • Dębnica Kaszubska [5.05.2023]

  • Słupsk [6-7.05.2023]

  • Zawonia [12.05.2023]

  • Krośnice [12.05.2023]

  • Siechnice [8.06.2023]

  • Piła [16-17.06.2023]

  • Wrocław [14-15.07.2023]

  • Żary [22.07.2023]

Łącznie odbędzie się aż 18 koncertów "Śpiewnika Domowego na WYNOS!"

Logo projektu Śpiewnik Domowy na WYNOS!

Witold Rudziński pisał, że "Moniuszce przyświecała wyższa idea w tworzeniu polskich pieśni narodowych, które miały zająć ważne miejsce w życiu codziennym Polaków, usuwając na bok importowaną tandetę." Miały to być pieśni do powszedniego domowego śpiewania dla każdego i odpowiadać różnym nastrojom i potrzebom serca. Poprzez organizację tego rodzaju wydarzeń, chcielibyśmy powrócić do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania i zaprosić nań całe rodziny. Zabrzmią powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje, zabarwione zostaną intrygującą opowieścią. Repertuar naszych koncertów plenerowych wypełnią utwory ze Śpiewnika Domowego Stanisława Moniuszki, wzbogacone pieśniami innych polskich romantycznych kompozytorów. Publiczność usłyszy między innymi tak znane pieśni, jak: "Znasz-li ten kraj", "Hulanka", "Życzenie", "Dwie Zorze", "Krakowiaczek", "Chochlik", "Kum i Kuma", "Prząśniczka", "Dziad i Baba", "Złota rybka". Przeplatane one będą miniaturami fortepianowymi - walcami i polkami w wykonaniu Tancerzy Teatru Scena Kamienica. Niezwykłe i nowatorskie aranżacje pieśni Moniuszki przygotowuje wybitny pianista Ivan Zhukov.


Koncerty będą prowadzone w ciekawy i przystępny sposób z myślą o najmłodszych odbiorcach. Całość zawarta będzie w formie opowieści muzycznej, w trakcie której słuchacze przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, poznają tradycje i zwyczaje wówczas panujące.


Ważnym elementem łączącym różne gatunki muzyki, będzie zaproponowanie nowych interpretacji pieśni polskich kompozytorów. Artyści wykonają je w stylu operowym, jazzowym, operetkowym, musicalowym. Tego typu zabieg pozwoli na większą przystępność odbioru oraz zaproponowanie nowatorskiej i oryginalnej wersji muzycznej narodowej spuścizny.

Zdjęcie z sesji do projektu wykonane w Domku Tkaczy w Chełmsku Śląskim, fot. Dominika Golińska-Kosowska

Wykonawcy:

Śpiew: Liza Wesołowska, Tomasz Maleszewski, Damian Domalewski

Tancerze Teatru Scena Kamienica

Maciej Michałkowski - prowadzenie

aranż wszystkich pieśni, utwory fortepianowe - Ivan Zhukov


Artyści zaprezentują się w oryginalnych kostiumach z epoki, które zostały użyczone dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego "Tkacze Śląscy".

Z całego serca dziękujemy Pani Teresie Sobali - prezes Stowarzyszenia za pomoc przy organizacji tego ambitnego przedsięwzięcia, okazaną pomoc i liczne konsultacje dotyczące ubioru, zwyczajów i kultury końca XIX stulecia!


Zdjęcie z sesji do projektu wykonane przed Domkami Tkaczy w Chełmsku Śląskim. Artyści Operetki Wrocławskiej z Panią Teresą Sobalą, fot. Dominika Golińska-Kosowska


bottom of page